Hava Tahmin Kaynakları Nelerdir?

Nisan 11, 2023

Hava durumu ölçümleri, ekseri meteoroloji istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar momentumı ve yönü, gönen orantıı, atmosfer edisyonncı, yağış ölçüı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek kucakin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseri manuel yahut otomatik yöntemlerle bünyelır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseri radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak alev, gönen ve rüzgar momentumı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler henüz az maliyetli ve henüz şiddetlidır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve abuhava değçalışmaikliği çaldatmaışmaları üzere biryoğun alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, tabii facia uyarıları ve başka meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olabilir.

Meteoroloji, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere mevzularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda çalışkanlık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biryoğun ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaa bakanlıkları yahut çsafha bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve başka kaynaklara ulaşım sağlamlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve başka meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapılışu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını getirmek ve abuhava değçalışmaikliği ile ilgili tetkikatı özendirme geçirmek üzere görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu