chillersistemleri.com: Chiller Keşif

Ekim 9, 2022

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak farklı bir kaynağa taşıma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gazın kondanserde soğutulması ile çalışır. Elan sonrasında genleşme vanasından sabık gazın edisyonncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen likitnın üzerinden ısıyı alır alçtemiz basınçta gaz olarak kompresöre hasılat, gene sışitatırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam fiyat.

Chiller sistemi;

Sutaş soğutmalı chiller
üslup soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çalışır sorusuna yanıt döndürmek karınin soğutma gruplarını ayrı ayrı incelemek gerekir.

üslup Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En yüce kıvrım ise ısı deposunın ne olduğudur. şayet ısı havaya tehirliyorsa tarz kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa akarsu kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. üslup soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin tarz soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve yüksek sıcaklıkta gaz halindeki soğutucu temizışhun kondansere gönderilir. Fanlar sayeı ile batarya yüzeyinde tarz temizışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Kavara üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Sutaş Soğutmalı Chiller
Sutaş soğutmalı chiller soğutma sistemleri, tarz soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har gazı akarsu ile soğutur. Kavaraın soğutulması karınin tarz soğutmalı bataryalar namına akarsu kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğaksiyontiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çalışır diyenler karınin akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında akarsu kaynağı ihtiyacının olduğunu belirtmek gerekir. Sutaş kaynakları; akarsu, derya, soğutma kulesi veya standart akarsu hattı mümkün. Sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek vadiın sınırlanmışlığı, enerji maliyetlerinin önemli yalnız akarsu maliyetlerinin ceninisakıt olduğu yerlerde kullanılır.

Sutaş soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine ehil olduğu karınin soğutma istenen bölgeye en andıran şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ideal çözüm sağlamlamaktadır. Deniz üstü vesaitının iklimlendirilmesi karınin bile akarsu soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çalışır diyenler karınin son olarak akarsu soğutmalı chiller sistemlerinin alet hacmini minimize etmiş olduğu karınin nazir kapasitedeki chiller aletina göre %65 elan ıvır zıvır hacim sağladığını belirtmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma başarımındaki yükselme sebebi ile elan ceninisakıt elektrik tüketimi yapar ve yüksek başarım sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri özellikle yürütmek üzere, besin ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik tarz depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her tasarruf vadiına yaraşıklı chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çalışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve aksiyonletmeniz karınin size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden dayak alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/